Sylwester i Nowy Rok na świecie

Sylwester i Nowy Rok na świecie

Sylwestra świętują ludzie na całym świecie, niezależnie od wyznania religijnego, kultury, czy koloru skóry. Jest to niewątpliwie jedno z niewielu świąt, które tak jednoczy ludzi. W każdym kraju Sylwester jest świętowany nieco inaczej. Poznaj zwyczaje sylwestrowe i noworoczne: w Polsce, we Francji, w Rosji, w Brazylii, na Filipinach oraz w Chinach.

Zwyczaje noworoczne w Polsce

Wraz ze zbliżającym się końcem roku wiele osób planuje swój mniej lub bardziej huczny Sylwester. To właśnie na nocy poprzedzającej Nowy Rok skupiają się współcześni w pierwszej kolejności. Zwyczaje noworoczne trochę odeszły w zapomnienie. A szkoda, ponieważ mają one w Polsce długą tradycję.

Dawniej wierzono, że jaki Nowy Rok, takie też kolejne dwanaście miesięcy. Tak więc panny zakładały nową garderobę, by zwrócić uwagę kawalerów, a gospodynie gromadziły zapasy, by Nowy Rok przywitać na bogato. Sylwester obchodzono na spokojnie, natomiast w noworoczny poranek otwierano okna i drzwi, by wpuścić do domu kolejny już rok. Zapraszano również kolędników i wspólnie świętowano Nowy Rok.

Francuskie przywitanie Nowego Roku

We Francji ludzie świętują w typowo europejski sposób. Młodzi spędzają ten czas ze znajomymi w różnorakich klubach, a starsi ze swoimi rodzinami lub na wystawnych balach. O północy w Paryżu wszyscy gromadzą się na Polach Elizejskich, aby wspólnie obejrzeć pokaz sztucznych ogni.

Zwyczaje noworoczne w Rosji

W największym państwie świata dzień końca roku obchodzony jest według dwóch kalendarzy: gregoriańskiego 1 stycznia i juliańskiego 14 stycznia. Gdy reszta Europy od dwóch tygodni odpoczywa po hucznych uroczystościach, na ulicach Moskwy ponownie gromadzą się tłumy i do białego rana świętują "drugi" Nowy Rok.

Nowy Rok w Brazylii

W Brazylii stary rok żegnany jest poprzez nieustającą fiestę. Po znanym na całym świecie karnawale w Rio de Janeiro, noc sylwestrowa jest najbardziej imprezowym czasem w kraju. Tłumy w Rio de Janeiro gromadzą się przede wszystkim na słynnej plaży Copacabana, która ciągnie się przez 4 kilometry i na każdym jej skrawku trwa prawdziwie brazylijska impreza z wszędzie tańczącymi tancerkami samby! Każdy powinien odwiedzić Brazylię w tym czasie chociaż raz w życiu.

Sylwester na Filipinach

Mieszkańcy Filipin w trakcie zabawy sylwestrowej szczególną uwagę poświęcają kolistym rzeczom. Noszą ubranie w koliste wzory oraz starają się zjeść jak najwięcej okrągłych przedmiotów. Takie zachowanie, według ich tradycji, ma im zapewnić wielkie szczęście w Nowym Roku.

Nowy Rok w Chinach

Chiński Nowy Rok przypada między końcem stycznia i początkiem lutego. Jest to najważniejsze święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim. Przygotowania do Sylwestra, rozpoczynają się wiele miesięcy przed końcem roku. Wtedy to domownicy robią generalne porządki, aby w ten sposób wypędzić z domostw złe duchy. Samą Wigilię Nowego Roku, Chińczycy spędzają najczęściej w rodzinnym gronie obdarowując się nawzajem drobnymi upominkami, natomiast w Nowy Rok świętują wspólnie na ulicach miast. Podczas tych obchodów najważniejszym elementem jest korowód niosący wyobrażenie smoka.